Harántemelős cipők
Ebben a bejegyzésben a harántemelős gyerekcipőről lesz szó. Manapság a legtöbbet kemény talajon járunk. Kint betonon és aszfalton lépdelünk, és a beltérben is hasonlóan sima, kemény burkolatokat használunk.
Az ajánlottnál jóval kevesebb lehetőségünk van mezítláb, egyenetlen talajon járni, például füves kertben, homokozóban vagy kavicsos partszakaszon. Pedig ahol a talaj munkára készteti a talp izomzatát, egészségesebb járás alakul ki. Ha erre nincs lehetőség, lábprobléma helyett válassz harántemelős gyerekcipőt. Ha tudni szeretnéd, mire jó, olvasd el alábbi bejegyzésünket!
Az első lépésektől is egészségesen
A kúszás-mászás után felálló és lépegető gyermekek ízületei lazák, hiszen addig nem volt szükség rájuk. A felállást követően ezért a boka és sarokcsont a terhelés hatására befelé fordul. A gyerekek első bizonytalan lépéseihez nagyon fontos, hogy olyan cipőt válasszunk, amiben jól érzékelhetők a terepviszonyok. Ahhoz ugyanis, hogy a helyes lábtartás kialakuljon, évekre van szükség, ami alatt az ortopéd szakorvosok és gyermekorvosok ajánlása szerint puha, hajlékony és rugalmas talpú, megfelelő tartást biztosító cipő kell, hogy a tartós bedőlést megakadályozza.
A járás kezdetekor még természetes befelé dőléstől tehát nem kell tartani, elegendő egy hagyományos talpkiképzésű, bokafogó cipő viselése, de ha a tartás később sem változik, javasolt ortopéd szakorvost felkeresni, aki egy pár perces járásvizsgálat után döntött - szupinált - cipő viselését vagy harántemelős cipőt vagy betétet javasol, ami képes a ferde tartás korrigálására. Ezek viselése természetesen ki kell egészüljön lábtornával is, mert az elváltozások valódi ellenszere a lábizmok erősítése.
Harántemelős gyerekcipők
A gyógyászati célú cipők közül a szupinált cipők kívülről, a talpban elhelyezett emeléssel korrigálnak. Szupinációt a boka erőteljes befelé dőlése, bokasüllyedés vagy x-láb esetén ajánlott használni, de sokan megelőzésként is veszik gyermeküknek, amivel rosszat nyilván nem tesznek, de semmiképp ne állandóan legyen a gyereken ilyen cipő.
Ezzel szemben a harántemelés a cipő belsejében található. Belenézve vagy belenyúlva a cipő belsejébe, a talpak egymás felé eső - belső - oldalán érezhető egy kiemelkedés, ez az az emelés, ami a harántboltozatot stimulálja.
Mivel a gyerek növekedésével egyre nagyobb súlyt kellene megtartania a befordult bokának és a lesüllyedt talpnak, ami fájdalmas lehet, annak érdekében, hogy felesleges fájdalmak ne befolyásolják a napi mozgást, régen a lúdtalp gyógyítására kifejezetten ajánlották a harántemelős gyerekcipő viselését. Ez képes a láb szerkezetét jó irányba alakítani és a boltozatot fokozatosan emelni. Sőt, ha jól választunk cipőt, az képes a lesüllyedt lábboltozatra nehezedő nyomást is enyhíteni, ami még későbbi életkorban is hatékonyan korrigál a tartáson.
Pro és kontra a harántemelőről
A harántemelő ortopédiailag hatékonyan támasztja alá a lábat és tehermentesít, javítja a testtartást. Megfelelő szögbe hozza a gyermek lábát, a kéregfogó pedig a sarkat tartja a helyén. Mégis egyre inkább azt mondják a szakemberek, hogy a talpboltozat-emeléssel az izmok ellustulnak és pont ott nem erősödnek meg, amikkel a boltozatot megemelni lehetne, emiatt a lúdtalpbetétet örökké viselni kell, különben a boltozat újra lesüllyed.
Mind a két elmélet helyesnek tűnik, érdemes tehát több ortopéd szakorvos vagy gyógytornász véleményét is kikérni, ha járásproblémát észlelünk és váltogatni a rendelkezésre álló gyógymódokat, pláne, ha volt már a családban lúdtalpas.