Egy fontos szempont a vásárlásnál: a ruhák anyaga
Az online rendelés előnyei ma már vitathatatlanok, csupán egyetlen dolog van, ami visszatántoríthat a vásárlástól: itt nem tudjuk megvizsgálni a ruhák anyagát. Hogy mégis könnyebb legyen a döntés, bemutatjuk a leggyakoribb textíliákat.
Miért számít a ruhák anyaga?
Ruhavásárlás során sok szempontot veszünk figyelembe: számít a ruha színe, mérete, minősége, de az sem mindegy, milyen anyagból készül. S bár az online ruhavásárlás számtalan előnye ismert, sokakat az tart vissza a netről való rendeléstől, hogy nem tudják megtapogatni a ruhák anyagát.
Pedig a döntést ez is befolyásolhatja. Hiába jó a fazon, hiába divatos a szabás, mégsem biztos, hogy az elképzelésünk szerinti lesz az öltözet.
Az alapvető ruhaanyagokat nagyjából mindenki ismeri: ilyen a lenvászon, a pamut, a farmer. Ezekkel nap mint nap találkozunk, tudjuk, melyik anyagról van szó. Míg máskor egy-egy ruhaanyag nevét olvasva elbizonytalanodunk: nem vagyunk benne biztosak, mi az a poliészter, a viszkóz vagy a softshell.
Melyik anyag gyűrődik? Melyik nyúlik? Melyiket nem kell vasalni? Mit mivel lehet mosni? Melyik engedi a színét? Ezek olyan kérdések, amelyek minden anyukában felmerülnek, ezért érdemes utánaolvasni, hogy mi jellemző az egyes ruhaanyagokra!
A kényelmes pamut
Az egyik legismertebb textília a pamut, erről csak jó dolgokat hallani. Jól tudjuk magunk is, mennyire kényelmes viselet: jó légáteresztő és nedvszívó képességgel rendelkezik, nehezen szakad. Felhasználása éppen ezért sokrétű: leginkább fehérneműket, zoknikat, pólókat, nadrágokat, szoknyákat készítenek belőle a ruhaiparban.
Ha szétnézel a ruházati termékeink között, magad is láthatod, hogy nagyon sok babaruha, gyerekruha készül pamutból. Rugalmas és puha, tisztítani is könnyű, éppen ezért a csecsemőknek való napozók, rugdalózók, bodyk is leginkább pamut alapanyagúak. Mosásuk történhet akár 60 fokon is, ha 100%-os pamutról van szó, de a gyakori mosás során a színek elhalványulhatnak.
Talán egyetlen hátránya ennek az anyagnak, hogy gyűrődik és könnyen bolyhosodik, ezért érdemes kifordítva tenni a ruhákat a mosógépbe.
A sokszínű poliészter
A ruhák anyaga között gyakran megtaláljuk ezt az összetevőt is: a poliészter is nagyon elterjedt textília, felhasználásának számtalan módja van. Előnye, hogy kevésbé gyűrődik, mint a pamut, erős, tartós és rugalmas. Nem nyúlik ki, nem megy össze, kopásálló.
Nagyon jó a hőszigetelő képessége, ezért főleg őszi-téli ruhadarabok gyártásához használják, továbbá a sport- és túraruhák nagy része is ebből készül.
Mivel a poliészter kevésbé engedi át az izzadságot, így könnyen tapadóssá válhat, ezért jobb, ha keverik a pamuttal. Hátránya még, hogy nem antibakteriális, így gyakrabban kell mosni, maximum 40 fokon. Vasalást kevésbé igényel.
Itt, Ruhafalván a nyári strandruházatok, fürdőruhák, bikinik között találhattok 100%-os poliészter anyagú termékeket, illetve széldzsekik is készülnek ebből a szövetfajtából.
A rugalmas elasztán
A harmadik népszerű anyag, amit bemutatunk, az elasztán. Ezt is gyakran adják hozzá a pamutanyaghoz, hogy az ne gyűrődjön. Spandex néven is ismert ez a szövet, de hétköznapi elnevezését is mindenki hallotta már: sztreccs.
Leginkább fehérnemű, zokni, harisnyanadrág és fürdőruha gyártásához használják. Nagyon jól nyúlik és nem gyűrődik, viszont hőérzékeny. Alacsony hőmérsékleten érdemes mosni. Szárítógépbe lehetőleg ne tegyünk olyan ruhát, mely elasztánt is tartalmaz!
A ruhák anyagának bemutatása után nincs más teendő, mint szétnézni kínálatunkban, és megvizsgálni, vajon a kiválasztott öltözet miből készült! Ezt az információt is megtalálod a termékleírásokban.